
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 5.1 mm |
| Width | 4.5 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 14 |
| Height | 1.05 mm |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Gold |
| Frequency | 1.2 MHz |
| Min Input Voltage | 2.7 V |
| Output Current | 90 mA |
| Output Voltage | 5.7 V |
| Max Power Dissipation | 200 mW |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Power Dissipation | 235 mW |
| Ambient Temperature Range High | 85 °C |
| Max Supply Current | 350 µA |
| Topology | Charge Pump |
| Switching Frequency | 1 MHz |
| Max Input Voltage | 5.5 V |
| Number of Outputs | 3 |
| Nominal Supply Current | 350 µA |
| Max Junction Temperature (Tj) | 150 °C |
| Number of Segments | 3 |
| Schedule B | 8542390000 |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Reel |
| Dimming | I²C, PWM |
| Internal Switch | Yes |
| Type | Linear |
Out of Stock
Distributors
--
Unit Price$--
Ext.Price$--
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
No data | ||
